top of page

Sistem Odası Çözümlerimiz

   Sistem (sunucu) odaları kurumsal bilişim ve iletişim sistemlerinin başarısı için en önemli yapı taş olup, işletmelerin Hizmet Kalitesi (Quality of Service - QoS) politikalarını karşılayan "KESİNTİSİZ ÇALIŞABİLİRLİK"  özelliğini sağlar.

   

   Uluslararası standartlarda dizayn edilen sistem odaları bilişim ve iletişim altyapısının kesintisiz çalışmasını sağlamakla birlikte veri  güvenliği, bütünlüğü ve iş sürekliliği  kavramlarını da  destekleyerek kurumlara rakipleri karşısında avantaj sağlar.

2014-08-07 10.47.19.jpg

   Sistem odasının uluslararası standartlara (Uptime Institute, ANSI / BICSI 002-2014, TIA-942 , EN50600, 27001) uygun olarak tasarlanması, alan planlaması, bina yapımı ve fiziksel güvenlik ile mekanik, elektrik tesisatı ve yangından korunma konuları proje esasları çerçevesinde uygulanmakta, ayrıca sistem odası işletim operasyonları ve bakım prosedürlerini içeren teknik hizmetler  ile kesintisiz çalışma garanti altına alınmaktadır.

Sistem Odası Uygulamalarımız

Tasarım

Sistem odası tasarımı uluslararası standartlara (Uptime Institute, ANSI / BICSI 002-2014, TIA-942 , EN50600, 27001) uygun olarak, müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde  yapılmaktadır. Bu standartlar, sistem odasının planlanması, tasarımı, inşası ve işletmeye alınmasının yanı sıra yangından korunma, bilgi teknolojileri esaslarını ve bakımın onarım temel yönlerini kapsamaktadır. Tasarımlarımızda müşterilerimizin günümüz ihtiyaçlarını karşılarken, yakın gelecekteki büyüme ihtiyaçlarını da kolaylıkla cevap verebilecek detayları  dikkate alıyor, optimum seviyede projeye dahil ediyoruz.

Baret_personel.jpg

İnşaat

ytong-uygulama.png

Sistem odası için öncelikli tehlikeler ısı, nem, su baskını, yangın ve deprem riskleridir. Bu risklere karşı dayanımı yüksek ekipman ve ürünler seçilmekte, düşük maliyetli alçıpan kaplama yerine yangına dayanımlı, sızdırmazlık özelliği yüksek ytong veya tuğla duvar ile örülmektedir.  Tasarımda yer verilmiş ise hava temasını azaltan clip-in modeli metal asma tavan, yangına dayanımlı boya uygulaması ve yüksek ısıya dayanımlı yangın kapısı ile sızdırmazlık özelliğini sağlıyoruz.

Enerji Sistemi

Enerjinin sürekliliği ve yedekliliği için sistem odası planlanırken sunucular, storage birimleri, yedekleme üniteleri, switch, router ve diğer tüm cihazların mevcut çektiği enerjinin yanında büyüme trendi de destekleyecek ONLINE UPS sistemi ve uzun süreli elektrik kesinti riskine karşı sistem odasındaki cihazların kritiklik durumuna da bağlı olarak jeneratör kurulumu yapılmaktadır.

Smart-UPS-Series.jpg
yükseltilmiş_taban1.jpg

Yükseltilmiş Zemin

600mm x 600mm x 30mm ebatlarında alt yüzeyi galvanize çelik, üst yüzeyi antistatik PVC kaplama paneller kullanılmakta, zemin 10cm ila 100cm arasında istenilen ölçüde yükseltilmektedir. Kabinetler yükseltilmiş döşeme panelleri üzerine değil kabinlere özgü sehpa üzerine yerleştirilmektedir. 

Sistem Odası İklimlendirme (CRAC)

Hassas kontrollü ve yedekli klimalar ile sistem odasındaki cihazların güç tüketimleri hesaplanarak tesis edilen iklimlendirme sistemi hava sirkülasyonu döşeme altından olacak ve ortam sıcaklığını, hava temizliğini, akışkanlığını ve nemini optimum değerlerde  tutacak şekilde dizayn edilir. 
Oda sıcaklığı, nemi ve akımı hassas algılayıcılar ile sürekli izlenmekte, belirlenen parametrelerin dışında kalması durumunda yedek klima otomatik olarak devreye alınarak ortam ısı, nem yada  hava akımının optimum değerlerde tutulması sağlanmaktadır.  

Ä°klimlendirme2.jpg

Yangın Algılama söndürme

fire-protected-server-room.jpg

Sistem odası gazlı yangın söndürme sistemi, tüp içinde bulunan sıvının olası risk durumunda gaz haline dönüşerek, sistem odasındaki oksijeni yok eden ve yangını büyümeden önleyen sistemdir. Gazlı yangın söndürme sistemi nozulları tavandan ve zeminden gaz salınımı yapacak şekilde yerleştirilir.

Gazlı yangın söndürme sisteminin algılama panosu sistem odası dışında, gerekli müdahalelerin kolay olacağı bir noktaya monte edilir. Gazlı yangın söndürme sistemi algılama paneli üzerinden manuel olarak başlatılabilir yada durdurulabilir. 

Ortam İzleme

sistem odaları ve IT bilişim altyapısının, çok çeşitli sensör seçenekleri ve kullanıcı dostu arayüzüyle işlerliğinin devamlılığının sağlanması için ortam parametrelerinin izlenmesi ve yönetilmesine imkan veren çözümümüz, opsiyonel olarak tercih edilebilen gelişmiş merkezi yönetim yazılımı ile birlikte üst düzey izleme ve yönetim sağlamaktadır.

Sistem odalarında sıcaklık, nem, su sızdırmazlığı, duman, gaz, hareket, açık kapı gibi birçok kritik ortam parametreleri hassas sensörler ile izlenmekte, sönsörlerden gelen sinyaller yorumlanarak ilgili alarm senaryoları oluşturulmaktadır.  Alarm durumunda sesli ikaz,  SMS, e-mail ile ilgili kişiler bilgilendirilmekte, kuru kontak ve röle çıkışları ile senaryolara bağlı farklı cihazlar kontrol edilebilmektedir. SNMP protokol desteği ve kullanıcı dostu arayüzü ile kritik cihazların uzaktan yönetimi sağlanmaktadır.

Sensörlerden alınan anlık veriler cihaz dahili belleğinde depolanmakta ve istenilen zaman aralığında raporlanmaktadır.

POWERGuard IP Inline Meter ürün ailesi, sistem odası kabinetlerini akıllı hale getirerek enerji tüketimi ve ortam izleme ile ilgili kritik parametrelerin izlenmesine olanak verir.

SysGuard3001.png
oig.jpg
PDU002_.png

Geçiş Kontrol

access2.jpg

Sistem odasına giriş ve çıkışlar denetim altına alınmakta yetkisiz kişilerin girmesi engellenmekte, yetkili kişilerin ise tanımlı zaman dilimleri içinde sistem odasına girişine izin verilmektedir. Sistem odasına giriş ve çıkışlar, içeride kalma süreleri kişi bazında kayıt altına alınmakta ve istenilen zaman aralığında raporlanmaktadır. 

Geçiş kontrol sistemi istenilen güvenlik seviyesine bağlı olarak kartlı, biyometrik (parmakizi, avuç içi, yüz tanımlama, retina tarama) sistemlerinin herhangi biri yada aynı anda birden fazla tanımlamanın (kart ve parmak izinin aynı anda onaylanması gibi)  birlikte kullanılmasına göre çalıştırılabilir. Yangın algılama sistemine entegre edilerek acil durumlarda sistem odası kapısının otomatik açılması sağlanır ve bu durum ayrıca raporlanır.

Kamera Sistemi

Sistem odasına tüm giriş, çıkışlar sistem odası içindeki sunucu ve network kabinleri enerji panoları net  görüntü alınacak ve ölü alan kalmayacak şekilde yüksek çözünürlüklü kamera sistemi ile kayıt altına alınır.  Kamera  kayıtlarının  ilgili standartlarda tanımlı süre kadar  saklanması sağlanır. 

cctv.jpg
Görüşme Talep Formu
bottom of page