top of page

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

  Yangın alarm ve ihbar sistemleri, olası bir yangın durumunun henüz başlangıcı sırasında algılanıp çeşitli uyarıcılar ile insanları bu durumdan haberdar etmeye yarayan sistemlerin genel adıdır. Bir yapı içerisinde kullanılması gereken tüm zayıf akım sistemlerinin belki de en önemlisi yangın alarm ve ihbar sistemleridir.

Yangın algılama sisteminin projelendirilmesinde aşağıdaki faktörler dikkate alınır;

  • Korunacak alanın yangın riski,

  • Hatalı algılamaya neden olabilecek faktörler,

  • Riski oluşturan materyaller, olası yangın türü, duman ve alev türü,

  • Korunacak alanın boyutları ve yapısı,

  • Üretici firmanın verileri,

  • Bina içinde kurulu diğer sistemler (havalandırma, iklimlendirme, geçiş kontrol, anons, gazlı söndürme, su püskürtmeli söndürme, CCTV (kamera sistemi), asansör ve yürüyen merdivenler vb.) ile entegrasyon çözümleri

  • Yangın senaryoları 

Kilsen_Yangın_Algılama.jpg

   Yukarıdaki faktörlere göre ısı, ani ısı artış, duman, parlama (flame), ışın (BEAM) algılayıcıları (sensörleri), ışıklı / sesli uyarma cihazları ve alarm butonları üretici firmanın risk ve algılama alanı verileri, uluslararası standartlar ve yönetmelikler dikkate alınarak korunacak alana yerleştirilir ve diğer bina sistemleri ile uyumlu hale getirilir.

   Yangın algılama sistemleri, çalışma şekli ve fonksiyonelliği açısından adresli ve konvansiyonel olmak üzere iki farklı türde üretilmektedir. 

0047_min.jpg
IMG_20190619_154641.jpg
IMG_20190314_110312.jpg
axis_1344.jpg
Buton.jpg
2014-06-14 21.01.16.jpg
Kilsen_CPD.jpg
 

Orta ve büyük boy işletmeler için tercih edilen sistemdir. Noktasal algılama prensibine göre çalışır. Loop prensibine göre tasarlanır. Her bir loop üzerine yaklaşık 128 yangın cihazı bağlanabilir. Loop sayısı yangın panelinin kapasitesi ile sınırlıdır. Herhangi bir alarm durumunda alarmın hangi detektörden geldiği panel üzerinden kolayca görülmekte, yangın noktasal olarak algılanabilmektedir.

Algılama cihazı olarak duman dedektörü, ısı dedektörü, ani ısı artış dedektörü, combo (duman + ısı) dedektörü, ışın tipi (laser beam) dedektör, hava örnekleme sistemi, flame (parlama) dedektörü, ihbar butonu, saha izleme modülleri, bağlanabilir.

Yangın algılama paneli alarm durumunda sesli ikaz (siren) verir. İstenirse güvenlik - itfaiye birimlerini arayabilir, yangın söndürme sistemini devreye alabilir, anons sistemini çalıştırabilir, asansörü zemin kata çekip kapılarını açabilir, geçiş kontrol sistemini, turnikeleri devre dışı bırakarak binanın güvenli ve hızlı şekilde tahliye edilmesini sağlayabilir.  Paneller birbirine bağlanıp network oluşturulabilir.

 Analog Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

Küçük ve orta boy işletmeler için ekonomik olan çözümlerdir. Bölgesel (zone) algılama prensibine göre çalışırlar. Bölge sayısı panelin kapasitesi ile sınırlıdır. Uygulamada panelin markasına ve modeline bağlı olarak bir bölgeye (zone) 15 - 25 adet algılama cihazı bağlanabilir. Dedektörler ve butonlar tek bir hat üzerinde bağlanır. Binanın büyüklüğüne göre her bir odası ya da katı bir bölge (zone) olarak belirlenir ve dedetörler bölgesel olarak izlenir.

Algılama cihazı olarak duman dedektörü, ısı dedektörü, ani ısı artış dedektörü, combo (duman + ısı) dedektörü, ışın tipi (laser beam) dedektör, hava örnekleme sistemi, flame (parlama) dedektörü, ihbar butonu bağlanabilir.

Yangın algılama paneli alarm durumunda sesli ikaz (siren) verir. İstenirse güvenlik/itfaiye birimlerini arayabilir, yangın söndürme sistemini devreye alabilir, anons sistemini çalıştırabilir, asansörü zemin kata çekip kapılarını açabilir, geçiş kontrol sistemini, turnikeleri devre dışı bırakarak binanın güvenli ve hızlı şekilde tahliye edilmesini sağlayabilir.    

cf2-19_edited.jpg
images (5).jpg
DumanDedektör.jpg
dmn700r100-kitr_min.jpg
Görüşme Talep Formu
Faydalı Linkler

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik

 Yangın Sebepleri

bottom of page